Przejdź do głównej zawartości

Posty

Wyświetlanie postów z marzec, 2018
Niewielki nożyk długonosi 18cm samo ostrze to 8,5 cm. Ostrze wykonałem z kilku stali trzon to damast typu "Sirograph" z stali ncv1 i 15n20. Krawędź tnąca to bułat który dostałem od mojego kolegi Remigiusza Pacera. Głowica i jelec to również ten sam typ damastu ale wykonany z stali c45 i niklu. Ciekawostką jest materiał użyty na rękojeści. Nazywane jest to roślinną kością słoniową. Faktycznie kolor twardość i faktura jest bardzo zbliżona do kości słoniowej. Niewprawny obserwator może zostać wprowadzony w błąd. Pekinie kontrastuje to z hebanem. Niestety  to już ostatnie kawałki hebanu, gdyż od jakiegoś czasu jest pod ochroną i nie ma go już na rynku.
Miejsca wytwarzania noży w Polsce. https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1Kg-JGRL8Y87w7K04W1JdsT7Yj3E&hl=pl&ll=51.95129021411348%2C18.91528119999998&z=7
Bardzo trudny ale i ciekawy projekt. Jest to szkocki Dirk. Ostrze to kompozycja stali damasceńskiej i starego żelaza. Żelazo to zostało pozyskane w okolicach bitwy pod Samosierrą. Było to kilka zardzewiałych gwoździ być może z armaty lub innej części taboru. Z tego żelaza wykonany jest rdzeń ostrza. Stosując odpowiedni dobór materiału starałem sie podkreślić piękno starego włóknistego żelaza. Oprawę wykonał mistrz rzemiosła artystycznego Krzysztof Panas z Łańcuta. rękojeść rzeźbiona w orzechu. Okucia mosiężne repusowane w tradycyjne szkockie osty. Pochwa drewniana obciągnięta skórą. W głowicy osadzony jest stalowy meteoryt.